niedziela, 18 października 2009

USG płodu

Wady serca to najczęstsze wady wrodzone u dzieci. Wykrycie ich jeszcze przed narodzinami umożliwia natychmiastowe leczenie. Dlatego tak ważne jest badanie USG płodu robione pomiędzy 20. a 22. tygodniem ciąży - wtedy lekarzowi najłatwiej jest dokładnie obejrzeć serce. To badanie powinna zrobić każda przyszła mama, bo wady często wykrywane są u dzieci kobiet bez obciążonego wywiadu medycznego.
via wysokie obcasy



Bruno nie miał wykrytej wady co stworzyło dla niego potencjalne zagrożenie dla jego zdrowia. Niedotlenienie grozi np. połowicznym porażeniem. Nasz ginekolog miał kiepskie USG albo nie umiał zbadać serca. W szpitalu w którym miał się urodzić panował taki bałagan organizacyjny przed dezynfekcją oddziału, że w pośpiechu nie wykryto by wady przed wypisem.  Róbcie zatem dokładne badania u różnych lekarzy zanim dziecko się urodzi. Wasz lekarz może się mylić.
Dziecko z wadą serca czy inną powinno urodzić się w szpitalu gdzie można je uratować - np. w klinice kardiologicznej.


W naszym przypadku wszystko się dobrze ułożyło. Bruno nie miał ciężkich objawów ToF. Urodził się przez cesarkę bo 12 dni po terminie owiną się pępowiną i nie mógł się już ruszać co dało zły wynik KTG. Nie wiem co by było przy naturalnym porodzie. Po urodzeniu wadę rozpoznał świetny specjalista i dziecko trafiło na obserwację na dobrze wyposażony oddział intensywnej terapii dla noworodków. Nie każdy ma jednak tyle szczęścia.


Możliwe że lepiej, że nie wiedzieliśmy bo do końca mogliśmy cieszyć się ciążą i narodzinami dziecka. Rodzice załamują się mając świadomość ciężkiej choroby dziecka. Taka wiadomość to szok ale wczesne rozpoznanie daje więcej czasu na zaplanowanie leczenia.

1 komentarz:

  1. witajcie u mnie nie wykryto wady serca czyli zwężonej aorty i moja córka zmarła przy porodzie ...miałam robione z 5 razy USG i z 6 razy KTG w ciagu całej ciżąy ... bardzo proszę o pomoć w tej sprawie czy to wina lekarzy moj e-meil ewap1985@interia.eu

    OdpowiedzUsuń